صفحه اصلیدرباره ماخدماتفن آوري هانمونه كارهامشتریانمقالاتتماس با ما
 
 
گروه نرم افزاري وبيليكس > مقالات > مقدمه اي بر Microsoft .NET
مقدمه اي بر Microsoft .NET


در ساختار فعلي اينترنت و وسايل ارتباطي گوناگون، دسترسي به اطلاعات موجود بوسيله حسابهاي كاربري گوناگون و همچنين با استفاده از وسايل مختلف تقريبا غير ممكن مي باشد. بانكهاي اطلاعاتي معمولا براي استفاده بر روي ابزار خاص (مانند PC، گوشي هاي تلفن همراه مجهز به WAP و همچنين PDA ها) طراحي شده اند و قابليت استفاده مستقيم از آنها بر روي ساير موارد ممكن نميباشد. با توجه به اين موارد شركت Microsoft گزينه NET. را ارائه داده است كه قابليت در اختيار گذاشتن تمامي مواردي را كه به آنها اشاره را دارا مي باشد.

آنچه در ادامه مي آيد، دلايلي است كه باعث شده است بسياري از برنامه نويسان و طراحان سيستم هاي نرم افزاري از زمان انتشار نسخه نهايي MS .NET به اين گزينه توجه خاصي داشته اند. همچنين اين مقاله ميتواند براي تمامي افرادي كه ميخواهند و يا دوست دارند اطلاعات خود در ارتباط با پيشرفتهاي جديد در زمينه برنامه نويسي را بروز نمايند.

Microsoft .NET

جديد ترين نسخه طراحي شده سيستم معماري نرم افزار توسط Microsoft كه امكانات بسياري را در اختيار برنامه نويسان (بخصوص در زمينه طراحي نرم افزارهاي مبتني بر اينترنت) قرار ميدهد. در واقع شايد بتوان گفت كه اين شايد اولين گام اساسي شركت Microsoft در ارتباط با اين تكنولوژي باشد؛ به عبارتي، Microsoft در تلاش بوده كه يك سيستم جديد معماري نرم افزار را در اختيار برنامه نويسان قرار دهد كه ميتوان از NET. به عنوان اولين نتيجه اين تلاشها نام برد. اين سيستم نرم افزاري شايد بهترين و كاملترين گزينه براي كساني است كه ميخواهند برنامه هايي براي ابزارهاي مورد نظر خود ايجاد نمايند كه بتوانند توانايي هاي مرتبط با اينترنت را نيز در آنها بگنجايند. براي مثال اين تكنولوژي جديد ميتواند اين توانايي را به كاربران كامپيوترهاي شخصي (PC) بدهد كه بتوانند به راحتي با ساير ابزارهاي بيسيم (Wireless) با استفاده از كدهاي خاص ارتباط برقرار نمايند. هر طراح نرم افزار و برنامه نويسي ميتواند مطمئن باشد كه با يادگيري اين سيستم جديد - بدليل توانايي هاي اين سيستم براي برقراري ارتباط با ساير ابزار هوشمند و ابزارهاي اطلاعاتي - به توانايي هاي بيشتري در زمينه طراحي سيستم هاي نرم افزاري كامپيوتري خواهد رسيد. اين موضوع يكي از دلايلي است كه باعث شده است كه اين سيستم معماري نرم افزار جديد توسط Microsoft ايجاد شود.

ASP .NET

اين زبان را نميتوان نسخه جديد از زبان برنامه نويسي قبلي ASP .NET دانست، ميتوان گفت اين زبان؛ يك سيستم معماري كامل و يكپارچه ميباشد كه ميتواند قابليت و سرويسهاي مورد نياز جهت ايجاد نرم افزارهاي تحت وب را در اختيار برنامه نويسان قرار دهند. ASP .NET يك زبان برنامه نويسي كامل مانند زبانهاي #C و VB .NET را در اختيار برنامه نويسان قرار ميدهد تا با استفاده از آن به آساني به طراحي و ايجاد نرم افزارها و سايتهاي مبتني بر وب بپردازند. در واقع كدهاي نوشته شده در ASP .NET در هنگام اجرا مانند كدهاي كامپايل شده ميباشند برخلاف كدهاي ASP كه در هنگام اجرا تفسير ميشوند و اين موضوع باعث بالاتر رفتن سرعت اجراي كدهاي شده است. امكانات جديد در اين زبان باعث شده كه رفع اشكالات و همچنين استفاده مجدد از كدهاي نوشته شده به راحتي صورت بگيرد و همچنين اين زبان قادر به تركيب كدهاي مختلف نوشته شده به ساير زبانها ميباشد بدون اينكه برنامه نويس ترسي از توانايي هاي مربوط به تركيب اين كدها و همچنين مشكلات احتمالي ناشي از اين كار داشته باشد. تمامي آنچه در پشت اين امكانات ميباشد در واقع ايده جداسازي كدها از اجرا مي باشد و در واقع اين ايده را ميتوان مهمترين دليل برتري اين زبان نسبت به زبانهاي مشابه قبل از خود دانست.

#C

اين زبان برنامه نويسي يك زبان ساده، پيشرفته و داراي امكانات كامل تكنيك هاي برنامه نويسي شي گرا ميباشد كه شباهت زيادي به زبانهاي C و ++C دارد. #C (كه آنرا به نام C شارپ نيز ميشناسند) به دليل اينكه به عنوان يك عضو جديد از خانواده زبانهاي مشابه C ايجاد شده است، كاملا براي برنامه نويسان آشنا به اين زبانها شناخته شده خواهد بود. اين زبان در واقع به صورت كاملا اختصاصي براي استفاده از امكانات Microsoft .NET Framework نوشته شده است. NET Framework. مجموعه اي متشكل از يك محيط اجرايي كه تحت عنوان Common Language Runtime) CLR) شناخته ميشود و همچنين مجموعه كاملي از توابع و كلاسهاي آماده، ميباشد كه ميتوان از آن در نوشتن برنامه هايي به زبانهاي مختلف استفاده نمود. زبان برنامه نويسي #C در واقع در تلاش است كه راحتي و ساده بودن زبان Visual Basic را همراه با قدرت و توانايي هاي C++ در اختيار برنامه نويسان قرار دهد. اين زبان به عنوان يكي از بخشهاي مجموعه Visual Studio 7 توسط شركت Microsoft عرضه شده است كه اين مجموعه نرم افزاري شامل زبانهاي VB .NET و VC++ .NET و همچنين زبانهاي اسكريپت نويسي VB Script و JScript ميباشد و همه اين زبانها نيز قابليت استفاده از توانايي هاي NET Framework. را دارا ميباشند. #C خود داراي كلاسهاي آماده خاصي نميباشد اما برنامه نويسان، با توجه به آنكه با زبان جديدي كار ميكنند، به راحتي اين توانايي را خواهند داشت كه بتوانند از توابع و كلاسهاي نوشته شده در ساير زبانها مانند Visual Basic و ++Visual C در برنامه هاي خود استفاده كنند. اين زبان همچنين قابليت هاي خاصي براي نوشته برنامه هايي كه از امكاناتي مانند XML و SOAP در آنها استفاده ميشود، دارد.

VS .NET

اين محيط توسعه نرم افزاري يك وسيله جديد و كاملا قدرتمند براي ايجاد برنامه ها و سرويسهاي وب مبتني بر تكنولوژي XML ميباشد كه به راحتي باعث بالاتر رفتن توانايي برنامه نويسان شده و همچنين ميتواند فرصتهاي شغلي بهتري را در اختيار آنها قرار دهد و آنرا ميتوان تنها محيط توسعه قادر به توليد سرويسهاي وب مبتني به XML تا اين لحظه دانست. با استفاده از توانايي اشتراك داده ها بر روي اينترنت، سرويسهاي وب مبتني بر XML قادر خواهند بود اين توانايي را در اختيار برنامه نويسان قرار دهند كه برنامه هاي خود را بدون توجه به محيط اجرا، زبان برنامه نويسي و همچنين روشهاي نرم افزاري مورد استفاده در آنها ايجاد نمايند به طوري كه تمام آنها با استفاده از اطلاعاتي كه از اين سرويسها دريافت ميكنند به طور مشابه عمل نمايند. اين محيط همچنين امكانات جالبي براي ايجاد نرم افزارهاي اينترنتي نيز دارا ميباشد.

VB .NET

اين زبان برنامه نويسي شما را قادر خواهد ساخت كه نرم افزارهاي قابل اجرا بر روي سيستم عامل ويندوز را به راحتي و به سرعت ايجاد و با استفاده از توانايي هاي اين زبان در برقراري ارتباط با انواع زيادي از سيستمهاي نگهداري اطلاعات، از آنها در برنامه خود استفاده نماييد و همچنين با توجه به توانايي هاي خودتان به ايجاد Component هاي آماده و همچنين نرم افزارهاي اينترنتي بپردازيد. اين زبان از امكانات جديد زيادي (مانند inheritance و interfaces و overloading) استفاده ميكند كه همين موارد باعث شده است تا از اين زبان بتوان به عنوان يك زبان قدرتمند مبتني بر ساختار شي گرايي نام برد. محيط برنامه نويسي و طراحي فرمها در اين زبان از امكانات بسيار مفيدي استفاده مينمايند كه باعث شده اند تا برنامه نويسي با اين زبان بسيار راحت باشد.

ADO .NET

اين مورد به عنوان يك محيط جديد شي گرا مناسب براي استفاده در محيط برنامه نويسي NET. كه با استفاده از قابليت هاي فراوان توارث و فضاهاي اسمي ميتواند متدهاي جديد را براي دسترسي به داده هاي ذخيره شده در اختيار برنامه نويسان قرار دهد شناخته ميشود. بسياري از محدوديتهاي موجود در ADO 2.7 در ADO .NET از بين رفته اند اما بسياري از امكانات جديد ADO .NET در زبان برنامه نويسي ASP .NET قابل استفاده نميباشند. براي نمونه، اگر شما با استفاده از دستورات مركب SQL يك DataSet با استفاده از بيش از يك Table ايجاد نماييد تعدادي از امكانات موجود در DataSet و از جمله Mark را در اختيار نخواهد داشت، اين امكانات به صورت كاملا بهينه ميتوانند نوسط نرم افزارهاي مبتني بر WinForms ها مورد استفاده قرار بگيرند. در زبان برنامه نويسي ASP .NET ميتوان از ADO .NET به عنوان يك سيستم دسترسي به اطلاعات ساده استفاده نمود. همچنين ميتوانيد در ASP .NET با تبديل اطلاعات موجود در DataSet به فرمت XML از آنها براي انتقال اطلاعات بر روي سرويسهاي مبتني بر XML استفاده نماييد هرچند بايد به خاطر داشته باشيد كه ADO .NET و DataSetهاي موجود در آن كاربردهاي بسياري بيشتري نيز ميتوانند در نرم افزارهاي مبتني بر NET. داشته باشند.

XML Web Services

اين سرويسها به صورت توليد كننده هاي اطلاعات اساسي براي انتقال داده ها بر روي اينترنت كار مي كنند. برقراري و مديريت ارتباط بين كامپيوتر هاي موجود در اينترنت و همچنين استفاده كنندگان از آنها نياز به استفاده از قواعد مشخصي دارد كه براي برآورده كردن اين نيازها سرويسهاي وب مبتني بر XML پايگاهي را براي يكپارچگي مورد نياز بوجود مي آورند. نرم افزارها ميتوانند با استفاده از سرويسهاي مختلف XML بدون توجه به اينكه هر سرويس در كجا قرار دارد و يا چگونه برنامه ريزي شده است، توانايي استفاده همزمان از آنها را بوجود بياورند. اين سرويسها ميتوانند با استفاده از پروتكلهاي استاندارد امكانات بسياري را براي استفاده كنندگان از آنها بوجود بياورند. در بيشتر موارد اين سرويسها از پروتكلي به نام SOAP استفاده مينمايند. اين سرويسها در هنگام ارسال اطلاعات، مشخصات كلي مربوط به داده هاي ارسال شده را نيز براي گيرنده ارسال مينمايند تا نرم افزارهاي دريافت كننده اطلاعات توانايي برقراري ارتباط صحيح را داشته باشند. اين مشخصات معمولا به صورت يك فايل XML ميباشد كه به نام فايلهايWeb Services Description Language) WSDL) شناخته ميشوند. اين سرويسها همچنين ميتوانند با تعريف خود در شبكه، امكان دسترسي آسان براي سرويس گيرندگاني را كه از محل آنها اطلاع ندارند، بوجود آورند.

JScript .NET

اين زبان به عنوان پياده سازي خاص شركت Microsoft از زبان JavaScript شناخته ميشود. زبان JScript .NET از امكانات بسيار بيشتري نسبت به زبان JScript برخوردار است كه از مهمترين آنها ميتوان به پشتيباني كامل و مستقيم اين زبان از مفهوم برنامه نويسي شي گرا ميباشد.

Visual J# .NET

اين زبان برنامه نويسي كه براي اولين بار در Microsoft TechEd 2002 اروپا توسط شركت Microsoft معرفي شد به عنوان يك محيط براي توسعه نرم افزارها و سرويسهاي مبتني بر تكنولوژي NET. به زبان Java شناخته شده است. اين زبان در نظر دارد تا يك روش ساده براي تبديل برنامه هاي نوشته شده به زبان Java به نرم افزارهاي استفاده كننده از سرويسهاي وب مبتني بر XML براي برنامه نويسان بوجود آورد و با توجه به اين موضوع به طور فوق العاده اي قابليت نرم افزارهاي نوشته شده به زبان Java را در برقراري ارتباط با ساير برنامه هاي نوشته شده به زبانهاي مختلف را افزايش دهد. سادگي ايجاد يكپارچگي اطلاعات و همچنين انتقال اطلاعات در اين زبان باعث شده است كه اين زبان به عنوان يك گزينه خوب بتواند توانايي ها و امكانات زيادي را در اختيار كساني قرار دهد كه مي خواهند نرم افزارها و سرويسهاي وب مبتني بر XML را با استفاده از تكنولوژي NET. و زبان برنامه نويسي Java ايجاد نمايند.

SOAP

اين تكنولوژي به عنوان يك پروتكل ساده براي برقراري ارتباط بين سرورها، بسته هاي نرم افزاري و همچنين اشيا ميباشد كه ميتواند اطلاعات را بين نرم افزارها و سخت افزارهاي موجود در شبكه به صورت يكپارچه منتقل نمايد. اين پروتكل به عنوان يك راه حل براي برقراري ارتباط نرم افزارها و سايتها با سرويسهاي وب ميتواند مورد استفاده قرار بگيرد.

UDDI

سرويس UDDI يا Universal Discovery Description and Integration يك پايگاه داده براي نگهداري اطلاعات سرويسهاي موجود در شبكه و خدمات آنها ميباشد. يا استفاده از UDDI هر شخصي ميتواند مشخصات سرويسهايي را كه خود بر روي شبكه ايجاد نموده است، منتشر نمايد. اين داده ها بر اساس قواعد استاندارد ميتوانند گروه بندي شوند كه اين گروه بندي ميتوانند كمك زيادي به يافتن اطلاعات مورد نياز (با توجه به گروه بندي هاي انجام شده) بكند. مهمترين نكته در ارتباط با UDDI ها اين مورد ميباشد كه يك UDDI ميتواند علاوه بر ليست سرويسها، مشخصات مربوط به ساختمان داده هاي موجود در سرويس دهنده را نيز نگهداري نمايد. با استفاده از دستورات خاص SOAP مبتني بر XML ميتوان با UDDI ها ارتباط برقرار كرد و از اطلاعات آنها بوسيله نرم افزارهاي گوناگون استفاده نمود. يه عبارت كلي ميتوان گفت كه UDDI ها در واقع دفترچه راهنماي خدمات موجود بر روي شبكه ميباشند كه ميتوان با استفاده از آنها از آدرس و مشخصات سرويس دهنده هايي كه اطلاعات مورد نياز هر شخصي وجود دارد را در شبكه مشخص نمود.

Visual C# .NET

اين زبان را به عنوان يك گزينه خوب ميتوان به برنامه نويسان مبتدي و يا متوسطي كه تا حدودي با يكي از زبانهاي Java و يا C++ آشنايي دارند، معرفي نمود. يك زبان پيشرفته كه با استفاده از امكانات محيط برنامه نويسي بسيار عالي ميتواند برنامه نويسي نرم افزارهاي تحت ويندوز كه از تكنولوژي NET. استفاده ميكنند همچنين سرويس ها وب مبتني بر XML و همچنين نرم افزارهاي اينترنتي را بسيار راحت نمايد.

براي اطلاعات بيشتر در ارتباط با MS .NET و همچنين آگاهي از اخبار مرتبط ميتوانيد به يكي از سايتهاي MSDN و يا GotDotNet مراجعه نماييد.

 


 
 
© 2012 - WEBILIX websolutions